piksel Czym są oleje smarowe? Charakterystyka poszczególnych opcji
oleje smarowe

Oleje smarowe służą do zmniejszania tarcia pomiędzy dwiema stykającymi się ze sobą powierzchniami lub współpracującymi komponentami urządzeń, maszyn oraz pojazdów. Ich zastosowanie wydłuża żywotność poszczególnych elementów i chroni je przed działaniem szkodliwych czynników. W efekcie przekłada się to na wydajniejszą pracę maszyn i instalacji oraz zmniejsza koszty ich serwisowania. Obecnie na rynku znaleźć można wiele środków smarnych. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka ich rodzajów.

Klasyfikacja olejów smarowych ze względu na zastosowanie

Popularny podział olejów smarowych odnosi się do ich właściwości, a co za tym idzie również i przeznaczenia. Środki smarne mogą różnić się m.in. tolerancją temperaturową oraz lepkością. W związku z tym wymienia się m.in.:

  • oleje silnikowe – eliminujące tarcie pomiędzy ruchomymi elementami silników w samochodach oraz maszynach rolniczych,
  • oleje hydrauliczne – pełniące funkcje medium roboczego w napędach hydraulicznych oraz układach tłumiących. Oleje hydrauliczne znajdują zastosowanie np. przy konserwacji maszyn przemysłowych,
  • oleje przekładniowe – zmniejszające tarcie pomiędzy elementami skrzyni biegów,
  • oleje do przekładni automatycznych – redukujące tarcie pomiędzy elementami przekładni w pojazdach z automatycznymi skrzyniami biegów,
  • oleje wielofunkcyjne – jak sama nazwa wskazuje, o zastosowaniu uniwersalnym.

Podział środków smarnych ze względu na pochodzenie i konsystencję

Różnice pomiędzy poszczególnymi olejami smarowymi mogą dotyczyć również sposobu ich produkcji. Ze względu na pochodzenie można wyróżnić oleje naturalne, półsyntetyczne oraz syntetyczne (uzyskiwane w wyniku syntezy chemicznej). W odniesieniu do konsystencji wymienia się z kolei środki smarne w postaci płynnej (oleje), półpłynnej lub stałej (smary).

piksel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl