piksel Jak działa gliceryna w manometrze?
Jak działa gliceryna w manometrze?

JAK DZIAŁA GLICERYNA W MANOMETRZE?

Chociaż wraz z rozwojem technologii powstało wiele zaawansowanych urządzeń do mierzenia ciśnienia względnego, manometry glicerynowe nadal pozostają w powszechnym użyciu. Doceniane są przede wszystkim za precyzję działania — nawet w trudnych warunkach (występowanie drgań, wibracji). W tym wpisie wyjaśnimy, jaką funkcję odgrywa gliceryna w omawianych przyrządach pomiarowych.

Funkcje gliceryny w manometrach glicerynowych

W obudowie manometrów glicerynowych znajduje się gęsta gliceryna. Jest to chemiczny związek hydrofilowy, który miesza się z wodą bez żadnych ograniczeń. W naturalnych warunkach zachowuje formę przezroczystej cieczy o gęstej konsystencji i tłustej w dotyku. W manometrach celem gliceryny jest spowalnianie ruchu wskazówki, co redukuje wszelkie drgania i wibracje, pozwalając na wygodny i precyzyjny odczyt wskazówki przyrządu.

Jak już zostało wspomniane, gliceryna ma gęstą konsystencję i to właśnie z powodu tej właściwości stanowi bardzo dobry stabilizator dla wskazówek manometrów. Dzięki temu drgania czy wibracje nie mają wpływu ani na pomiary, ani na późniejszy odczyt wartości. To właśnie z tego powodu przyrządy zawierające glicerynę w swojej obudowie okazują się niezawodne podczas pracy w trudnych warunkach.

Różne typy manometrów glicerynowych

Manometry glicerynowe to grupa różnych przyrządów, które wprawdzie wykorzystują w swoim działaniu glicerynę, ale mogą się od siebie różnić, np. rodzajem elementu pomiarowego. Najczęstsze zastosowanie znajdują manometry z rurką Bourdona, w których ciśnienie jest mierzone za sprawą wygiętej rurki. Rurka prostuje się pod wpływem różnicy ciśnienia wewnętrznego i zewnętrznego. Z kolei manometry z U-rurką wskazują mierzoną wartość poprzez ruch cieczy w rurce przypominającej swoim kształtem literę U.

Oprócz tego manometry glicerynowe mogą różnić się od siebie także m.in. miejscem przyłącza (przyłącze osiowe lub radialne), zakresem skali pomiarowych, rozmiarem tarczy czy rodzajem gwintu.

Manometry glicerynowe powinny być dobierane adekwatnie do instalacji, przy uwzględnieniu takich czynników, jak m.in. ciśnienie i rodzaj medium, temperatura medium i otoczenia, klasa dokładności, średnica, wielkość gwintu i sposób montażu przyrządu pomiarowego, warunki zewnętrzne, w których będzie pracować itp.

 

piksel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl