
Sprawne funkcjonowanie maszyn budowlanych, rolniczych, przemysłowych, samochodów, czy innych maszyn napędzanych przez układy hydrauliczne uzależnione jest od jakości oraz rodzaju zastosowanych olejów. Olej hydrauliczny odpowiedzialny jest również za zmianę energii z cieczy w energię mechaniczną, a w strukturach tłumiących pełni funkcję ochronną całej konstrukcji. Dlatego tak ważne jest stosowanie dobrej jakości olejów oraz ich bieżąca wymiana.
Rodzaje i klasyfikacja olejów hydraulicznych
Na rynku dostępne jest kilka rodzajów olejów hydraulicznych, które różnią się między sobą właściwościami, jakością i składem. W zależności od parametrów mogą być stosowane w silnikach hydraulicznych, przekładniach hydrokinetycznych, układach hamulcowych, amortyzatorach olejowych, czy napędach przeznaczonych do odrzutowców. Podział olejów dokonuje się na podstawie dwóch klasyfikacji: DIN 51 524 oraz krajowego ISO/DIS 6743. Zgodnie z normą DIN 51 524 wyróżniamy trzy klasy jakości oleju hydraulicznego takich jak: HL, HLP, HVLP. Natomiast norma ISO 6743 wyróżnia aż sześć klas jakości olejów jak: HH, HL. HR, HM, HV-HM, HG-HM oraz HS.
Funkcje olejów hydraulicznych
Olej hydrauliczny pełni liczne funkcje w maszynach oraz urządzeniach, w których zastosowany został silnik hydrauliczny. Przede wszystkim olej jest odpowiedzialny za:
- przenoszenie energii wytworzonej przez pompę na siłownik, który następnie zmienia ją na ruch,
- dba o odpowiednie smarowanie ruchomych elementów układu hydraulicznego,
- zabezpieczenie metalowych części układu przed korozją,
- obniżanie temperatury w strefie tarcia,
- przedłużenie żywotności metalowych podzespołów i całej maszyny,
- zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wody,
- odprowadzanie ciepła,
- uszczelnianie układu hydraulicznego.
Przed zastosowaniem oleju hydraulicznego warto sprawdzić jego właściwości smarne, filtrowalność oraz odporność na utlenianie. Dobór oleju o określonych parametrach wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie układu hydraulicznego i wydłuży jego żywotność.