piksel Jakie zastosowanie mają oleje hydrauliczne?
Jakie zastosowanie mają oleje hydrauliczne?

JAKIE ZASTOSOWANIE MAJĄ OLEJE HYDRAULICZNE?

Sprawne funkcjonowanie maszyn budowlanych, rolniczych, przemysłowych, samochodów, czy innych maszyn napędzanych przez układy hydrauliczne uzależnione jest od jakości oraz rodzaju zastosowanych olejów. Olej hydrauliczny odpowiedzialny jest również za zmianę energii z cieczy w energię mechaniczną, a w strukturach tłumiących pełni funkcję ochronną całej konstrukcji. Dlatego tak ważne jest stosowanie dobrej jakości olejów oraz ich bieżąca wymiana.

Rodzaje i klasyfikacja olejów hydraulicznych

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów olejów hydraulicznych, które różnią się między sobą właściwościami, jakością i składem. W zależności od parametrów mogą być stosowane w silnikach hydraulicznych, przekładniach hydrokinetycznych, układach hamulcowych, amortyzatorach olejowych, czy napędach przeznaczonych do odrzutowców. Podział olejów dokonuje się na podstawie dwóch klasyfikacji: DIN 51 524 oraz krajowego ISO/DIS 6743. Zgodnie z normą DIN 51 524 wyróżniamy trzy klasy jakości oleju hydraulicznego takich jak: HL, HLP, HVLP. Natomiast norma ISO 6743 wyróżnia aż sześć klas jakości olejów jak: HH, HL. HR, HM, HV-HM, HG-HM oraz HS.

Funkcje olejów hydraulicznych

Olej hydrauliczny pełni liczne funkcje w maszynach oraz urządzeniach, w których zastosowany został silnik hydrauliczny. Przede wszystkim olej jest odpowiedzialny za:

  • przenoszenie energii wytworzonej przez pompę na siłownik, który następnie zmienia ją na ruch,
  • dba o odpowiednie smarowanie ruchomych elementów układu hydraulicznego,
  • zabezpieczenie metalowych części układu przed korozją,
  • obniżanie temperatury w strefie tarcia,
  • przedłużenie żywotności metalowych podzespołów i całej maszyny,
  • zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wody,
  • odprowadzanie ciepła,
  • uszczelnianie układu hydraulicznego.

Przed zastosowaniem oleju hydraulicznego warto sprawdzić jego właściwości smarne, filtrowalność oraz odporność na utlenianie. Dobór oleju o określonych parametrach wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie układu hydraulicznego i wydłuży jego żywotność.

piksel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl