Jednym z pierwszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu oleju smarowego, są certyfikaty i specyfikacje techniczne. Wysokiej jakości oleje posiadają atesty oraz homologacje potwierdzające ich zgodność z normami międzynarodowymi. Warto sprawdzić, czy dany olej posiada certyfikaty API (American Petroleum Institute) lub ACEA (Association des Constructeurs Européens d'Automobiles), które gwarantują wysoką jakość produktu.
Oleje smarowe służą do zmniejszania tarcia pomiędzy dwiema stykającymi się ze sobą powierzchniami lub współpracującymi komponentami urządzeń, maszyn oraz pojazdów. Ich zastosowanie wydłuża żywotność poszczególnych elementów i chroni je przed działaniem szkodliwych czynników. W efekcie przekłada się to na wydajniejszą pracę maszyn i instalacji oraz zmniejsza koszty ich serwisowania. Obecnie na rynku znaleźć można wiele środków smarnych. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka ich rodzajów.
Urządzenia myjące są przydatne w wielu gałęziach przemysłu. Poniżej prezentujemy podstawowe akcesoria do urządzeń myjących, które pozwolą na uzyskanie jak najlepszych efektów mycia.
Węże przemysłowe dzielą się na kilka rodzajów. Przedstawiamy najpowszechniejsze z nich.
Węże przemysłowe, nazywane również wężami technicznymi, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jak dokładnie są wykorzystywane?
Znaczenie mają obecnie dwie klasyfikacje dla olejów hydraulicznych, które mają odniesienie do własności jakościowych i użytkowych. Są to wg DIN 51 524 cz. II i III oraz wg ISO 6743/4 razem z odpowiednimi normami krajowymi. Poza nimi pojawiają się również normy dotyczące producentów olejów maszyn rolniczych.
Sprawne funkcjonowanie maszyn budowlanych, rolniczych, przemysłowych, samochodów, czy innych maszyn napędzanych przez układy hydrauliczne uzależnione jest od jakości oraz rodzaju zastosowanych olejów. Olej hydrauliczny odpowiedzialny jest również za zmianę energii z cieczy w energię mechaniczną, a w strukturach tłumiących pełni funkcję ochronną całej konstrukcji. Dlatego tak ważne jest stosowanie dobrej jakości olejów oraz ich bieżąca wymiana.
Najprościej mówiąc lepkość kinetyczna obrazuje łatwość płynięcia oleju w silniku po jego rozgrzaniu. Im wyższa lepkość tym lepsza jakość oleju. Oleje mineralne mają ten wskaźnik do 135, półsyntetyczne 130-155, a syntetyczne powyżej 150. Dobry olej syntetyczny może mieć wskaźnik lepkości nawet w okolicy 175.
Cylindry hydrauliczne, określane również mianem siłowników hydraulicznych, odgrywają istotną rolę w pracy wielu maszyn, głównie budowlanych i przemysłowych. Znajdują zastosowanie m.in. w koparkach, walcarkach, żurawiach. Wykorzystywane są też w windach osobowych i towarowych. Jak działają cylindry hydrauliczne i jakie funkcje spełniają? Dowiesz się tego w dalszej części naszego wpisu.
Chociaż wraz z rozwojem technologii powstało wiele zaawansowanych urządzeń do mierzenia ciśnienia względnego, manometry glicerynowe nadal pozostają w powszechnym użyciu. Doceniane są przede wszystkim za precyzję działania — nawet w trudnych warunkach (występowanie drgań, wibracji). W tym wpisie wyjaśnimy, jaką funkcję odgrywa gliceryna w omawianych przyrządach pomiarowych.
Wąż to jeden z najważniejszych elementów przy każdej myjce ciśnieniowej. Niestety jest on narażony na działanie bardzo wysokiego ciśnienia. Nawet domowe myjki mogą być więc podatne na uszkodzenia. Co należy wówczas zrobić? Czy samodzielna naprawa jest możliwa?
Węże hydrauliczne, inaczej przewody hydrauliczne, znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym przede wszystkim przemyśle, motoryzacji czy budownictwie. Przepływają w nich różnego rodzaju płyny — od wody, poprzez oleje oraz roztwory. W związku z tym każdy taki wąż musi wyróżniać się odpowiednią wytrzymałością, odpornością na czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim szczelnością.
Węże hydrauliczne wymagają odpowiedniej końcówki, czyli tzw. zakucia. W tym wpisie wyjaśnimy, na czym polega proces zakuwania.
Szybkozłącze suchoodcinające to określenie dotyczące różnego rodzaju szybkozłącz hydraulicznych, których budowa opiera się na uszczelnieniu ślizgowym. Produkty tego typu są wyposażone w specjalnie dostosowane tuleje łączące, dzięki którym w przypadku zarówno łączenia, jak i rozłączenia przewodów nie ma możliwości wyciekania z niego płynów bądź przedostawania się powietrza.
Węże przemysłowe to elementy, które mają niezwykle szerokie zastosowanie. Ogółem ich rolą jest transportowanie mediów, natomiast specyfika tych ostatnich może być bardzo zróżnicowana. Tak naprawdę sposobów użycia węża przemysłowego jest tyle, ile możliwych substancji do przemieszczenia z miejsca na miejsce za pomocą tego elementu. W zależności od tego, czy przetransportowana będzie miała być ciecz czy gaz, inaczej będzie wykorzystany wąż przemysłowy.
Węże przemysłowe to nie jednorodny zbiór elementów, tylko zróżnicowana grupa, w ramach której można wyróżnić wiele odmian. Poszczególne rodzaje węży produkuje się z myślą o tym, aby spełniały one pewne specyficzne zadania. Węże różni zatem sposób ich zastosowania. A co zbliża je do siebie? Jest to podatność na uszkodzenia związana z tym, iż węże są elementami elastycznymi. W związku z wrażliwym charakterem tych części, ważne jest, aby odpowiednio dobierać je do rodzaju instalacji, w jakich mają zostać zastosowane.