JAK DZIAŁAJĄ CYLINDRY HYDRAULICZNE?
Cylindry hydrauliczne, określane również mianem siłowników hydraulicznych, odgrywają istotną rolę w pracy wielu maszyn, głównie budowlanych i przemysłowych. Znajdują zastosowanie m.in. w koparkach, walcarkach, żurawiach. Wykorzystywane są też w windach osobowych i towarowych. Jak działają cylindry hydrauliczne i jakie funkcje spełniają? Dowiesz się tego w dalszej części naszego wpisu.
Zasady działania cylindrów hydraulicznych
Wiele grup urządzeń wykorzystuje cylindry hydrauliczne jako napęd. Są to elementy wykonawcze, których organem roboczym jest tłok, membrana lub nurnik. Ich przestrzeń robocza znajduje się w obrębie korpusu, który wyróżnia się charakterystycznym kształtem cylindra. Zasada pracy tego rodzaju siłowników opiera się na zmianie energii ciśnienia skumulowanej w cieczy roboczej na energię mechaniczną. W praktyce polega to na tym, że ciecz hydrauliczna wywiera siłę liniową na narzędzie robocze i powoduje jego wypychanie. Jako ciecz najczęściej wykorzystywany jest olej o odpowiedniej gęstości. Energia mechaniczne z kolei przenoszona jest z suwu roboczego na elementy ruchome maszyny lub pojazdu. W ten właśnie sposób dochodzi od ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka siłownika.
Cylindry hydrauliczne mogą działać jednostronnie lub dwustronnie. W pierwszym przypadku ruch powrotny tłoka wymuszany jest przy pomocy siły ciężkości lub siły w sprężynie, a powrót grawitacyjny wynika z oddziaływania siły zewnętrznej lub obciążenia. Ciecz robocza w tym siłowniku działa tylko w jedną stronę tłoka. W drugim przypadku za sterowanie dopływem i usuwanie cieczy z komory roboczej odpowiada rozdzielacz. W siłownikach dwustronnych ciecz działa na obie strony.
Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania występują przede wszystkim w maszynach i urządzeniach wykorzystywanych m.in. w górnictwie, energetyce, hutnictwie. Siłowniki dwustronne, które zapewniają szybki powrót suwu roboczego do pozycji wyjściowej, umożliwiają przenoszenie bardzo dużych obciążeń, dlatego też znajdują zastosowanie w przemyśle maszynowym.